Her finder du kontaktinfo på folk, der arbejder freelance med Motion Design i Danmark.
Så mangler du en freelancer, eller er du selv en og har brug for at sende arbejde videre, så finder du helt sikkert en knaldskarp fyr eller fyrinde her.

Listen opdateres løbende.
Mangler du på listen så send os en besked.
København

Jacob Lange
jacoblinnemann@gmail.com
www.jacoblange.dk
28510331
Visual effects and 3D design

Anders Waltz Hegelund

Nicolai Munch Grundsøe

Caspar Rohleder
caspar@rohleder.dk
www.rohleder.dk
Graphic Design, Motion Graphics, Concept, Art Direction, Identity & Branding.

Lars Gregers

Mads Broni
hello@madsbroni.com
madsbroni.com
+46 070 848 5820

Niels Otto
Visuals, interaktive installationer, TouchDesigner, 3D og 2D motion design

Jens Willads Ullerup
hello@jwugraphics.com
jwugraphics.com
2232 7795
Motion design, karakter animation, illustration, Art Direction, Sound design.

Louise Huus Kjeldgaard
www.louisehuus.dk
louisehuus@mail.com
6128 4930
Graphic design, motion graphics, concept and art direction.
Color grading and vfx

Marcell Gaardsted Birk
www.mgbirk.dk
hello@mgbirk.dk
6063 0222
3D Animation
Motion Graphics Design

Jesper Frydenlund
jf@jesperfrydenlund.com
www.jesperfrydenlund.com
5383 1875
Motion Design, Teknisk udvikling,
Undervisning i Adobe After Effects

Niels Krogh Mortensen

Morten Kühl Christensen
morten@mortenkuhl.com
www.mortenkuhl.com
2860 0317
Design og Animation

Julie Bjørnskov
bjrnskov@gmail.com
juliebjørnskov.dk
4042 1431
2D, 3D Motion Graphics, Virtual Reality, 360 video/animation, Live Visuals, Projection Mapping, Illustration.

Jakob Wagner
jakob@crunchycph.dk
www.crunchycph.dk
2636 6729
Motion graphics 2D/3D, concept and art direction, video editing, color grading

Matias Hansen
matiashansenstudio@gmail.com
matiashansen.com
4250 2034
3D design and animation

Frederik Krogh
frederik@supergeometri.com
www.frederikkrogh.com
4266 1907
Strategisk motion og grafisk design

Uffe Raupach
uffesmail@gmail.com
www.raupach.dk
2720 4080
Art Director / Visuel producer

Daniel Brock Mikkelsen
mail@broderdaniel.dk
vimeo.com/169238630
51 90 61 63

Jesper Dalsgaard Christensen
jdc@lemonhat.dk
vimeo.com/200163437
278 278 36
2D Motion Design Generalist, Character animation, illustration, Art Direction, Video Editing, Copy


Kenneth Dahlin
kenneth@oprust.dk
youtube.com/oprust
5356 0267
2D, 3D, compositing, illustration, Cel/klassisk animation, Motiontype, editing

David Ganderup
david@pixanddots.dk
pixanddots.dk
2615 8353
2D og 3D Animationer/Illustrationer

Toke Blicher Møller
hello@tokeblichermoller.com
Motion Design:
tokeblichermoller.myportfolio.com
Director Reel:
tbmstudio.dk
5176 8552
Design, Direction, Animation

David Eilertsen
hello@motionlab.dk
www.motionlab.dk
3122 0722
Motion graphics, Illustration, 3d, Direction, Sound design

Martin Aggerholm
mbaggerholm@gmail.com
aggerhomes.com
4292 6941
Art-director, 3D animation, 2D animation

Craig Jonathan Kristensen
craig@craigzilla.dk
www.craigzilla.dk
4077 8841
Animation, Motion Graphics, Live grafik afvikling, Automatisering

Pingo van der Brinkloev
pingo1@mac.com
www.pingo.nu
2099 4060
VFX, 3D, motion, mattepainting, comp.
Technical director, fx supervisor.

Andreas Egede
andreas@vitaeschola.dk
vimeo.com/vitaeschola
2337 0541
Art direction, Motion GFX, 2d, 2,5d, 3d, Compositing, Typografi

Sanne Fredin
sanne@sannefredin.dk
www.sannefredin.dk
2367 4333
Animation, illustration og design – med forkærlighed for karakterdesign og animation.

Hodja D. Berlev
maketrix@gmail.com
vimeo.com/hodja
2284 3140
Art Direction, Motion Graphics 2D/3D, Compositing/Post-production,
VFX supervising, Editing, Digital viral marketing.

Robert Løwendahl Sørensen
robert@rosolo.dk
www.rosolo.dk
3027 7474
After effects, 2D animation, illustration, character Rigging, Storyboarding and concept art / design

Jesper Bolther
bolther@friction.dk
friction.dk
6070 4840

August Kyrø
akyroe@gmail.com
www.kyroe.com
3113 0905
Motion Graphics, Design, Illustration, 3D, 2D

Maria Tran
hello@mariatran.dk
mariatran.dk
2628 3022
Grafisk design, illustration, motion graphics & animation

Caroline Kjellberg
caroline.kjm@outlook.com
www.carolinekjellberg.com
2292 3292
2D animation / motion graphics / illustration / rotoscoping / storytelling / character animation

Katrine Graf
hello@katrinegraf.dk
katrinegraf.dk
5357 5113
Illustration, animation, grafisk design.

Sidsel Sørensen
hello@sidseldraws.com
www.sidseldraws.com
9387 2055
Animationsfilm og explainer animationer, illustration og design, storyboarding og ideudvikling.

Daniel Højlund
hello@danielhojlund.com
www.danielhojlund.com
5350 3136
Motion design, animation,concept

Simone Tufvesson
simonetjuf@gmail.com
tufvesson.work
2826 8987
2D animation,character animation, explainer videoer, gifs, illustration

Sune Frantsen
sune@grafikstyrelsen.dk
www.grafikstyrelsen.dk
2182 7333
Animation og Art Direction
(SoMe, Banners, Illustration, Kreativ styring)

Aske Westh
aske@madeclear.dk
awesth.dk
2512 6800
Visual Designer, Animator & Art Director


Michael Vrede
michael@vredefilm.net
2970 8993
www.vredefilm.net
VFX supervision, Colorist, 2D Animation, 3D-modelling, rigging

Casper Aarup Rasmussen
casper@caarup.dk
2889 4613
caarup.dk
2D animation, Illustration, Character animation

Jakob Fyledal
+45 28 22 64 34
vimeo.com/dbfmotion
2d / 3d motion design,
video og live visuals

Danni Rünitz
danni@runitz.dk
2514 3307
www.runitz.dk
Motion design, 3D, Direction

Johannes Larsen
design@johanneslarsen.com
2246 9524
www.johanneslarsen.com
Visual identity, Direction, Visuals, Notch

Claus Øeland
Clavz@clavz.dk
Clavz.dk
2367 6950
Art direction, motion graphics, matte painting, compositing

Mathias Jørgensen
www.jorgcph.dk
hallo@jorgcph.dk
Stage design, live Visuals, projection mapping, compositing

Ísak Petersen
pyrefrog.com
pyrefrog@gmail.com
2D motion graphics and illustrations
Aarhus

Simon Andersen Nørredam
simonandersenstudio@gmail.com
2258 3416
www.simonandersenstudio.dk
Grafisk design, visuel identitet, motion design

Odense

Camilla Haages
camilla@camillahaages.dk
www.camillahaages.dk
2619 0210
2D animation, karakter animation, klassisk animation, illustration, kreativ udvikling.

Svendborg

Mikkel Aabenhuus Sloth
mikkel@tbonestudio.dk

Viborg

Ruta Babelyte
ruta.babelyte@gmail.com
www.rutababelyte.com
Illustration, Animation, Direction

Vejle

Marius Juul Nielsen
marius@sveskenielsen.dk
4259 0939
Motion graphics, illustration, projection mapping (MadMapper), stage design, live visuals

Barcelona


Amsterdam

Søren Rosenkrands Danielsen
mail@soren.works
www.vimeo.com/sorenworks
60 77 28 89
Design, 2D, 3D, animation og 3d-print, Laser-skæring og VR

Øvrige

Lasse Mørkehøj
lasse@sorica.dk
www.sorica.dk
2826 0836

Dominykas Vaitkus
hello@dominyko.com
www.dominyko.com
7110 6751

Laust Strange
mail@whiteape.dk
www.whiteape.dk
4280 8026
Animator / illustrator / VFX / SFX

Ryan Lumbye
me@ryanlumbye.dk
2980 8006
www.ryanlumbye.dk
Art Direction, Motion graphics 2d/3d. Live Afvikling af video og grafik. Rotoscoping.

Mikkel Borris
m@mikkelborris.dk
www.mikkelborris.dk
2844 9518
Illustration, 2D karakteranimation, Motion graphics

Michel Bondo Hansen
michel@bondomotion.com
www.bondomotion.com
2297 3078
Motion Graphics Design, 3D Rendering, Animation

Kasper Nyman
Kasper@kaspernyman.dk
www.kaspernyman.dk
2525 6110
Visuel Designer, Animator & Art Director


Victor Hansen
victorhansen@gmail.com
victor-hansen.com
Motion Design 2D/3D, Art Director

Frederik S. Troels-Smith
frederik.sts@gmail.com
fst-s.com
2D Animation, Illustration, Storyboard, Filmklip

Victor Djernæs Holm Laursen
mail@victorlaursen.dk
www.victorlaursen.dk
6169 4396
2D/3D Animation, Compositing, Graphic design, Video Editing

Espen Moe
espenmoe.dk@gmail.com
5126 2893
www.moemotion.dk
Graphic design, Interaction design, Typography

Ali Adel
ali@riptor.dk
www.riptor.dk
5288 0888
Design, Animation, 2D / 3D

Mathieu Durand
hi@matdurand.tv
www.matdurand.tv
2870 5199
Design, animation, illustration

Tom Crate
contact@tomcrate.me
www.tomcrate.me
5265 6965
Design, Animation, Direction

Jesper Rydland
jesper@rydland.dk
2870 4806
www.rydland.dk
After effects, 2D animation, 3D Animation, Visualisering

Mikkel Strøbech
mail@daylight3d.dk
www.daylight3d.dk
2619 5637
3D animation, Motion Graphics, illustration og VFX

Back to Top